Usuwanie wgnieceń PDR

PDR (ang. Paintless Dent Repair) – usuwanie wgnieceń karoserii samochodowych bez konieczności późniejszego lakierowania.
usuwanie-wgniecen-pdr

W trakcie zwykłego użytkowania nie raz na karoserii samochodu powstają drobne wgniecenia, często za sprawą pogody, a konkretnie gradu, bądź od nieumyślnego uderzenia innym przedmiotem. Gdy doszło do takowego wgniecenia, a nie został w tym miejscu uszkodzony lakier można takie miejsce przywrócić do stanu fabrycznego. W LCAR Autodetailing Studio naprawimy takie uszkodzenia metodami PRD, bez lakierowania. Usługa ta jest wykonywana przy okazji prac nad powłoką lakierniczą na życzenie klienta.

Metody naprawy

Pierwsza metoda to masowanie blachy za pomocą narzędzi specjalnie do tego celu wykonanych z odpowiednich gatunków stali, narzędzia te potocznie nazywa się heblami. Nazwa "hebel" pochodzi z języka niemieckiego i w dosłownym tłumaczeniu znaczy "dźwignia". Naprawa jest metodą inwazyjną i polega na masowaniu blachy od wewnątrz w celu przywrócenia jej poprzedniego kształtu. W celu uzyskania dostępu do spodniej strony blachy często należy zdemontować jakiś element karoserii, np. podsufitkę dla naprawy wgnieceń znajdujących się na dachu. Demontaż nie zawsze jest konieczny i zależy od wielu czynników, ale musi to ocenić doświadczony technik usuwania wgnieceń.

Druga metoda, tzw. "na klej", jest bezinwazyjna i polega na wyciągnięciu wgniecenia przy pomocy specjalnie do tego skonstruowanych narzędzi oraz kleju o odpowiednich własnościach fizycznych. Sposób ten wykorzystuje się przy naprawie w trudno dostępnych dla hebli miejscach lub gdy ilość wgnieceń powoduje nieopłacalność metody pierwszej.